Fakataszter frissítés célja 2024

Fakataszter frissítés célja 2024

Előzmények:

Józsefváros részére 2020-ban készítettük el digitális formában a kerületben az önkormányzat kezelésében és egyben közterületen álló élőfák tekintetében a fakatasztert. A kataszter elkészítésének célja első körben az volt, hogy a faápolási és faállomány kezelési szempontok alapadatai felvételezésre kerülhessenek. Akkoriban ugyanis senki nem tudta azt, hogy hány darab fát kezel az önkormányzat. 3600 fával indult a felmérési megbízás, míg a végére 5007 fa került fel a térinformatikai rendszerbe. A rendszer, amiben a munkát végeztük előre tervezetten sokkal professzionálisabb szintű, mint amit első felvételezés alkalmával használni akartunk. A cél egy olyan városi fakataszter létrehozása volt, amely rugalmasságát kihasználva eszközként egy faállomány-gazdálkodás bevezetése esetén is megállja a helyét. A fákat akkoriban a kertészeti iroda megbízásából, de főként a faápolási szempontoknak alárendelten valósítottuk meg, de előrelátó módon a tervezési szempontok szerint módosítható rendeszerben gondolkoztunk.

 

Fakataszter frissítés 2024

Miért kell a fakatasztert frissíteni?

1, Azért mert eltelt 4 év és a fák fizikai adataiban, állapotában számtalan helyen jelentős változás történt ez idő alatt.

  • változott a fák darabszáma: kivágások és telepítések (kb. 500 fa) valósultak meg
  • változott a fák magassága, koronaátmérője, stb.
  • változhatott a fák egészségi állapota
  • változhatott a fák által környezetükre gyakorolt kockázat mértéke
  • változhatott a fák környezete (pl. játszótér épült fák alá)

2, Időközben újabb szempontok kerültek előtérbe, aminek következtében szívesen mértük fel és értékeltük azt, hogy milyen egyéb szempontok szerint érdemes adatokat felvenni egy frissítés alkalmával. A teljesség igénye nélkül néhány fontosabb szempont, ami jelentős felmérési munkát takar, de óriási előnyöket szolgáltat majd minden felhasználója számára.

  • a fakataszterben a fák törzspozíciója geodéziai szempontból pontosításra kerül, azaz tervezésre is alkalmas lesz

Korábban a cél az volt, hogy a fák darabszáma pontos legyen, a fák térképi elhelyezésük miatt a valóságban gyorsan megtalálhatók legyenek. Ezt a fán elhelyezett fizikai sorszám és a térképen méteres körüli beazonosíthatóság segítette. A helyszínen a munkákhoz körülnézve nem volt nehéz a maximum néhány fa közül megtalálni a munkával érintett fát, lévén a sorszám ott látható a fán.

Az óriási változás most abban valósul meg, hogy a fák kapcsán építési és építőipari munkák tervezési folyamatai helyszíni felmérés nélkül is elvégezhetők lesznek a fák tekintetében. Egy parkoló tervezés és építése kapcsán ugyanis a fa pontos helye lesz elérhető.

 

  • felmérésre kerülnek azok a szempontok, amelyek a favédelmi szabvány szerint megkülönböztetik a fák védelmi zónáját és kataszterből nem szűrhetők (szűrhető pl. az oszolopos fa, de nem szűrhető a ferde állású fa)
    • ferde állású fák
    • facsonkok
  • meghatározásra kerülnek az építési munkák során védendő értékes/nagyértékű és „drága favédelemre érdemes” és a kisíértékű/lecserélendő és inkább „pótlásra javasolt” fák
  • szakszerűen metszhető és nem metszhető fák

 

A digitális és térinformatikai alapokon nyugvó fakataszter egy rendkívül értékes és gyors munkavégzésre alkalmas eszköz. Olyan, mint egy többcélú gép. Megfelelő kezelővel rendkívül költséghatékony és gyors. Más is tudja kezelni, de előnyei úgy kevéssé élvezhetők. Ezért nagyon fontosnak tartom hangsúlyozni, hogy a kettőre együtt van szükség. A megfelelő térinfomatikai háttérre annak kezelésére alkalmas személyzettel és egy a szakmában mélyen jártas szakemberre aki a döntéshozatalt, vagy ugyanazon területen érintett szakmákat támogatni tudja. A zöld és egyben tervezett (azaz költséghatékony) jövő alapja az interdíszciplináris együttműködés, amelyhez az alapadatok és eszközök már meglesznek!

 

2024. 06. 02. 

 

Németh Kristóf

élő fák ápolásának és vizsgálatának szakértője

okl. gazdasági agárármérnök