Vadkacsa lakók a szomszédban

Vadkacsa lakók a szomszédban

A józsefvárosi tavasz a MADARAK ÉS FÁK NAPJÁN, május 10-én… amikor a parkok, terek, fákkal teli árnyas és napos oldalán is egyre több pihenő, várost felfedező turistával találkozunk, csak úgy, mint a szárnyas lakóinkkal és vendégeinkkel, a vadkacsákkal. (Tudták, hogy a legidősebb tőkés réce, azaz vadkacsa, akit Vuk csak „Tás”-nak hívott, 29 évig élt?) Ahogy azt a Kertészeti Iroda vezetője, Pólyán József elmondta, több parkban is óvják a madárcsaládok fészkeit, vigyáznak a kertészeti munkák elvégzése közben az itt élő állatokra, madarakra is. A vadkacsa családok, bátran kijelenthetjük, szeretnek Józsefvárosban élni! Boldogan, sőt kézből esznek a Rezső téren –köszönet érte!-, sétálgatnak a kerületben, ahogy ma reggel láttuk épp a Kálvária téren, ahol a JGK Zrt. Városüzemeltetési Igazgatóság kertészei dolgoztak. 

Talán azért is szeretik a kerületet, mert ők is tudják, hogy valaha Józsefvárosban, sokkal több vadkacsát láttak az emberek, mint pl. villamost, ami lehet, hogy az ezen a környéken (mai II. János Pál pápa tér és a Rákóczi út találkozásánál) található kisebb-nagyobb természetes tavaknak is köszönhető volt. Bár tavak itt már nincsenek, de érdemes jobban a lábunk elé nézni a parkokban, mert a fészkelőhely tekintetében nem válogatósak: földre rakja növényi részekből és pehelytollakból készített fészkét már március elején. A 9-14 zöldes színű tojásból álló fészekalján 22-28 napig kotlik, így ilyenkor május elején már a bátran totyogó fiókákkal vágnak neki a sétáknak. Ha valaki etetné őket, a tápláléka változatos, főleg magvakat, növényi részeket, gerincteleneket, apró halakat fogyaszt! 

Hogy a nyolcadik kerületben áttelelő, vagy már visszatérő, vonuló vadkacsák és fiókáik ezután is boldogan élhessenek, csak arra van szükség, hogy figyeljünk és vigyázzunk rájuk közösen!

 

Józsefvárosi Gazdálkodási Központ Zrt.

Városüzemeltetési Igazgatóság-Kertészet