Virágos Magyarország, Virágos Józsefváros 2024-ben is!

Virágos Magyarország, Virágos Józsefváros 2024-ben is!
Józsefváros virágos parkjai, terei, „A legvirágosabb főtér” címért is versenyben voltak 2023-ban, a versenyen való részvételt, kertészeink munkáját pedig a Magyar Turisztikai Ügynökség is elismeréssel méltatta! A 2023-ban 30. születésnapját ünneplő „Virágos Magyarország” országos versenyre minden korábbinál nagyobb volt az érdeklődés, közel 400 település jelentkezett, aminek zsűrizése kertész- és tájépítészmérnökök, turisztikai szakemberek közreműködésével zajlott. Bár az eredményhirdetés november végén volt, a jubileumi ünnep alkalmából minden versenyben résztvevő önkormányzat, így Józsefváros is december végén egy jubileumi facsemetével (Acer tataricum (tatár juhar)) és emléktáblával lett gazdagabb. Az emlékfát a Józsefvárosi Gazdálkodási Központ Zrt. Városüzemeltetési Igazgatósága, kertészeti munkatársai a kerület egyik Óvodájában ültetik el.
Az ország legrégebbi és legnépszerűbb környezetszépítő versenyén évről évre egyre több települési önkormányzat vesz részt. A települések öt főkategóriában (1000 fő alatti és feletti falvak, 30.000 fő alatti és feletti városok, valamint budapesti kerületek) nevezhetnek, és olyan, különböző tematikus díjakra is beadhatják a pályázatokat, mint a „Legvirágosabb főtér”, a „Virágzó közösség” (ez a kategória különböző helyi versenyeket és virágosítási kezdeményezéseket hivatott jutalmazni), a „Virágos városi és faluséta”, valamint az „Az év zöld innovációja” díj. A versenyt 1994-ben rendezte meg az Országos Idegenforgalmi Hivatal, a Belügyminisztérium és különböző szakmai szervezetek. Az országos virágosítási, környezetszépítési és környezetvédelmi verseny finanszírozási, jogi és szervezeti hátterét ma már a Magyar Turisztikai Ügynökség Zrt. biztosítja, és időközben nemzetközi porondra is felkerült. Milyen szempontok alapján ítélnek? Ahogy Polyán József, a Józsefvárosi Gazdálkodási Központ Zrt. (JGK) Kertészeti Irodájának vezetője mesélte,
először a kerületet szóban mutatta be a zsűri tagjainak az elmúlt években elért közterületi, zöldterületi fejlesztések és a következő évek fejlesztési terveit illetően. Ezt követően a kerület zöldterületeiről, sport, – és játszótereiről, majd a zöldterület fejlesztéseiről, a jellemző közterület fenntartási tevékenységekről, a településen folyó környezetvédelemről, fenntarthatóságot segítő tevékenységekről, a lakosok, civil szervezetek közreműködéséről, a turisztikai látványosságok jelenlegi állapotáról, valamint az Önkormányzat versenyre való felkészüléséről is mesélt nekik a kerület bemutatása, kb. 4-6 órás séta közben.
A kerület két kategóriában indult. Budapesti kerületként általános pályázattal indultunk, valamint „A legvirágosabb főtér” tematikus pályázatra neveztük a kiírás követelményeinek is teljesen megfelelő – az elmúlt öt évben megvalósult, zöldfelület fejlesztéssel megújított, magas színvonalon fenntartott, kiemelt turisztikai potenciállal is bíró, forgalomcsillapított és turistabarát – pálmafájáról is híres Mikszáth Kálmán teret.